1979 Craftsmanship Awards Winners

Architectural Concrete

Douglas S. Clark

The George Hyman Construction Co.
Project: 1333 New Hampshire Avenue, NW
Architect: Vlastimil Koubek
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

James Clark, Robert Kelly, Vernon Nicholas (team award)

The George Hyman Construction Co.
Project: Lister Hill Bio-Medical Center, NIH
Architect: Sevrud, Perrone, Strum & Bandel
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Charles Baltimore, Bradley Miller, John Weaver (team award)

The George Hyman Construction Co.
Project: International Square - Phase II
Architect: Vlastimil Koubek
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Carpentry

Melvin J. Grady, Robert Thompson (team award)

Volpe Construction Company
Project: Dumbarton Oaks Garden
Architect: Abel & Weinstein
General Contractor: The Volpe Construction Co.

Drafting

Eugene K. Stocksdale

Pittcon Industries, Inc.
Project: Baltimore-Washington International Airport
Architect: Friendship Associates, Inc.
General Contractor: Ralph M. Parsons Contractors

Electrical

Curtis Arnett

Truland Corporation
Project: Federal Home Loan Bank Board Building
Architect: Max O. Urbahn Associates, Inc.
General Contractor: Turner Construction Co.

Michael Dugan

The Howard P. Foley Co.
Project: Boeing Computer Services Building
Architect: Leo A. Daly Co.
General Contractor: Frank Briscoe Co.

Howard F. Fraser

The Howard P. Foley Co.
Project: WMATA, Section TW-3
Architect: DeLeuw-Cather
General Contractor: Atlas-Corson JV

Larry T. Hill

E.C. Ernst, Inc.
Project: New D.C. Court Facilities
Architect: Hellmuth, Obata & Kassabaum
General Contractors: Gilbane Building Co. and Paul R. Jackson Construction Co.

Edward R. Moscati, Jr.

E.C. Ernst, Inc.
Project: Blue Plains Waste Water Treatment Plan
Architect: Metcalf & Eddy
General Contractor: Ernst-Damaster JV

Joseph Pittorie

Truland Corporation
Project: Blue Plains Waste Water Treatment Plan
Architect: Metcalf & Eddy
General Contractor: J. W. Bateson Co., Inc.

William F. Simmons

Dynalectric Company
Project: U.S. Capitol Power Plant
Architect: Architect of the Capitol
General Contractor: W. G. Cornell Co.

George Zelaya

Walter C. Doe Company
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

David Boswell, Charles Thayer, William Ward (team award)

Walter C. Doe Company
Project: Federal National Mortgage Association
Architect: John Carl Warnecke & Associates
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Milton R. Grahl, Robert Miro (team award)

Harry Alexander, Inc.
Project: Power Plant, Providence Hospital
Architect: Wilmot, Bower, Quinlan & Associates
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Michael Manili, Robert Monroe (team award)

Walter C. Doe Company
Project: Georgetown University Hospital, Concetrated Care Center
Architect: Perkins & Will
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Furring and Lathing

William E. Beall, Jr., Joseph V. Briguglio, James R. Burley, James R. Thomas, Joseph F. Thomas (team award)

Krafft-Murphy Co
Project: Lake Forest Mall
Architect: Louis G. Redstone, Inc.
General Contractor: Taubman Construction Co.

Marble Work

Ronald S. Wondoloski

Peter Bratti Associates, Inc.
Project: National Shrine of the Immaculate Conception
Architect: Kennedy, Kennedy, Keefe & Carney
General Contractor: Peter Bratti Associates, Inc.

Masonry

Alton L. Conley

Peter Bratti Associates, Inc.
Project: Lake Forest Mall
Architect: Louis G. Redstone, Inc.
General Contractor: Taubman Construction Co.

Leonard F. Conley

Peter Bratti Associates, Inc.
Project: 401 E. Glebe Road
Architect: Peter Bratti Associates, Inc.
General Contractor: Peter Bratti Associates, Inc.

John Campbell

The George Hyman Construction Co.
Project: Watewater Treatment Plant
Architect: Greeley & Hansen
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Raymond T. Fisher, Albert D. Mirani (team award)

The George Hyman Construction Co.
Project: Federal National Mortgage Association
Architect: John Carl Warnecke & Associates
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Walter Marsh, Hubert G. Schneider (team award)

The George Hyman Construction Co.
Project: New Zeland Chancery
Architects: Warren & Mahoney / Faulkner, Fryer & Vanderpool
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Millwork

Howard E. Cox

The Washington Woodworking Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Roland S. Culler

The George Hyman Construction Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

John Lee

The Washington Woodworking Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Clifford A. Rodgers

The Washington Woodworking Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Robert Atkocius, Robert K. Fewell, Robert A. Mattingly, Ronald Moore, A. C. Sandy (team award)

Pittcon Industries, Inc.
Project: Baltimore-Washington International Airport
Architect: Friendship Associates, Inc.
General Contractor: Ralph M. Parsons Contractors

William Beaton, John Lee, William G. Miller (team award)

The Washington Woodworking Co.
Project: Card Catalog, 1775 Pennsylvania Ave NW
Architect: D.B.I.
General Contractor: The Lenkin Co.

William Beaton, James Davis, Michael King, John Lee (team award)

The Washington Woodworking Co.
Project: Executive Offices, 1775 Pennsylvania Ave NW
Architect: Skidmore, Owings & Merrill
General Contractor: The Lenkin Co.

William Beaton, Jerry Schaeffer (team award)

The Washington Woodworking Co.
Project: Rayburn House Office Building
Architect: Architect of the Capitol

Millwork/Upholstery

John J. Koontz - Koontz Upholstering Co.
John Lee - The Washington Woodworking Co. (team award)

Project: United States Railway Association
Architect: Clas, Riggs, Owens & Ramos
General Contractor: Corning Construction Corp.

Ornamental Iron

Harry D. Blankenship, Kenneth Couch, Charles O. Kave (team award)

A.F. Jorss Iron Workers, Inc.
Project: Winder Building
Architects: GSA / Max O. Urbahn Associates, Inc. / Richard Bergman
General Contractor: A. D. Herman Construction Co.

Painting

John W. Hafferman, William Mandley (team award)

Edward W. Minte Co., Inc.
Project: J. P. Maloney Residence
Architect: William H. Doggett

Plastering

George Curry

C.J. Coakley Co, Inc.
Project: Holy Cross Hospital
Architect: Faulkner, Fryer & Vanderpool
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Precast Concrete

C.R. (Bud) Dennis

The George Hyman Construction Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Richard D. Winchester

The George Hyman Construction Co.
Project: Mr. and Mrs. James Clark's Residence
Architect: Sullivan, Almy, Inc.
General Contractor: The George Hyman Construction Co.

Signage

Carroll W. Wine

Jack Stone Sign Co., Inc.
Project: Florsheim Shoes
Architect: Florsheim Shoe Corporation
General Contractor: M. Cladny Construction Co.

John B. Fennell, James T. Smith (team award)

Lamb Seal & Stencill
Project: United States Railway Association
Architect: Clas, Riggs, Owens & Ramos
General Contractor: Corning Construction Corp.

Steamfitting

James E. Murphy

R. M. Thornton, Inc.
Project: Arlington Hospital

Willis Jackson, Jr., Frank Thompson, Marshall J. Thompson, Jr.

R. M. Thornton, Inc.
Project: Bottom Ash/Mechanical and Wastewater Project, Pepco
General Contractor: Walsh Construction Co.

Terrazzo

Joseph Dellangelo

Peter Bratti Associates, Inc.
Project: Lake Forest Mall
Architect: Louis G. Redstone, Inc.
General Contractor: Taubman Construction Co.

Wallcovering

Dean Schreiner

United Painters & Decorators, Inc.
Project: I. Magnin Store, White Flint Mall
Architect: Copeland Novak and Israel
General Contractor: Chas. H. Thompkins Co.